Projekt Relacje

Dziewięć, a potem osiem kobiet, o których jest ta historia, nie wiedziały nawzajem, co i jak malują – obrazy zestawiły w jeden dopiero po ich powstaniu, niemal na końcu całego projektu. Każda z nich wniosła do nich własne sprawy, pracę, miłość, frustrację, ból, historię codzienności, a wreszcie – malarską zagadkę, którą postanowiła w obrazie rozwiązać. Sposób życia i myślenia o malowaniu.
Powstał obraz, który nie stanowi cyklu, nie ma wspólnego stylu, kolorystyki, a jednak stanowi całość, która porusza. Tymi kobietami są – blogerki, właścicielka niedużego biznesu, prawniczka, przedstawicielki wielkich korporacji, pracownik uniwersytetu, artystka.

Jeśli chcesz poznać ich opowieść, zobaczyć obraz, jedyną okazją będzie wernisaż 2 czerwca 2017 w Fundacji Tytano w Krakowie na ulicy Dolnych Młynów 10.

Autorki obrazów i uczestniczki Projektu Relacje:
Viola Grzelka, Aneta Uranek, Anna Stanisławska-Mischke, Agnieszka Menet, Ola Budzyńska, Maja Pelc, Mariola Miczka, Katarzyna Bruzda-Lecyk.

Wernisaż

Podczas wernisażu domykając proces relacje, stworzyliśmy razem 9 obraz. Życie przynosi zaskakujące odpowiedzi. Jedna osoba odeszła z projektu przed jego końcem, ale to „puste miejsce” pokazałyśmy jako cześć naszego obrazu, ponieważ taka jest prawda o relacjach.

Potem wszyscy, którzy chcieli mieć udział w procesie bycia w relacjach przez malowanie, mogli namalować swoją cząstkę. Dorośli, i dzieci też. Taka prawda o relacjach. Puste miejsce zostaje zapełnione nową dobrą energią twórczą.

For. Monika Drużkowska i Karolina Piątkowska

o Projekcie

Jak to się zaczęło?

Podczas wizyty w MoMA w Nowym Jorku zobaczyłam obrazy nieznanego mi wcześniej Josha Smitha.
Na całej wielkiej ścianie zakomponowana z 9 kawałków wielkoformatowa kompozycja. Wisiały w pobliżu takich gigantów jak Rothko, Pollock, Kline.
Poruszyła mnie myśl, że dziewczyny z Iluminatorni malują ekspresyjnie, pomysłowo, odważnie i że możemy spróbować zrobić coś z podobnym rozmachem.
Smith sprytnie żongluje w swoich obrazach ekspresją (jego abstrakcie) i konwencją banału (obraz z palmami na tle pomarańczowego słońca). Pomyślałam że mix różnych stylów i wrażliwości każdej z nas, może być bardzo ciekawy w całości.
Przyjechałam do Krakowa i zaprosiłam 8 dziewczyn do Projektu Relacje. Josh Smith stał się nieświadomym patronem naszej odwagi do zrobienia wspólnie czegoś szalonego: wielkoformatowego wspólnego obrazu składającego się 9 odrębnych części, 9 osobnych obrazów.
Temat Relacje to najważniejszy w moim życiu temat. Wszystko co mnie porusza tak naprawdę to relacje. Jeśli malować obrazy – to w relacjach, o relacjach, szukając relacji, a czasem gubiąc relacje, taka prawda o życiu.
Wiele się wydarzyło dla nas podczas tego procesu, a naszą sporą wspólną kompozycję można zobaczyć tylko podczas wernisażu.

Co mówią uczestniczki projektu

„Projekt był dla mnie po pierwsze przełamaniem tematu malowania na dużym formacie. Wejścia w malowanie „tak jak lubię”, a nie tak jak może wypada. Więc we mnie odwrotnie, powstało w tym procesie jakieś przekonanie, że nigdzie nie muszę się „dostać”, że świat jest dzisiaj bardzo demokratyczny, że można być samemu nadawcą.” Maja Pelc

Malowanie – dla mnie – stało się środkiem dotarcia do miejsca relacji w moim życiu. Dostałam pretekst, by odpowiedzieć sobie na pytanie, co oznacza dla mnie bycie w relacji. By malować potrzebowałam przestrzeni – w głowie, w kalendarzu i zobaczyłam, jaką walkę toczę z codziennością, by wyszarpać dla siebie ową przestrzeń. Zaczęłam przyglądać się relacjom, w jakich jestem na co dzień. Zaczęłam również buntować się wobec bycia w tych relacjach. Mój obraz pokazuje relacje jako wywieranie wpływu i właśnie w taki sposób odcięłam się od relacji, które nie są dla mnie odżywcze. Nadal mam kontakt z tymi samymi ludźmi, lecz ich słowa i czyny nie mają na mnie wpływu takiego, jak wcześniej.” Aneta Uranek

Przede wszystkim (projekt) był dla mnie uświadomieniem sobie jak bardzo ja sama zmieniłam swoje postrzeganie sztuki i swoje postrzeganie mnie jako osoby mającej prawo mieć do czynienia ze sztuką. Sztuką – nie tylko w formie niedostępnego dzieła wiszącego na ścianie muzeum, ale aktywności, w której ja też mogę mieć swój udział. Jeszcze 3 lata temu, gdyby mnie ktoś zapytał o mój udział w takim projekcie, to myślałabym sobie, że jaja sobie robi, a dzisiaj jest to dla mnie zupełnie normalne. Poza tym udział w projekcie był dla mnie świadectwem tego co się działo w moich relacjach przez ten czas. Świadectwem, zapisem, dowodem. Nie miał nic udowadniać, ani nic pokazywać. Nie miał moralizować i uczyć tego, co jest w relacjach najważniejsze. Po prostu był zapisem moich relacji.” Ola Budzyńska

„Na początku miałam problem z tym, co ten obraz ma przedstawiać – czy moje relacje z Wami w sensie duchowym, czy ma on być w relacji z waszymi obrazami, by całe dzieło było kompatybilne czy w końcu ma być odzwierciedleniem moich relacji samej z sobą, z bliskimi, ze światem. Projekt uzmysłowił mi, że muszę być uważna na relacje w jakich jestem w danej chwili. ” Mariola Miczka

Nagle uświadamiam sobie, że jest część mojego życia, na którą nie patrzę już pod kątem rezultatów, przymusu i cudzych opinii. Jest malowanie. Zmagałam się z nim od początku trwania projektu i nagle widzę, że to moja przystań. Nie patrzę na efekty, nie interesuje mnie czyjaś ocena. Ważny jest proces. ” Agnieszka Menet

„Początkowo wyszłam  od relacji w ogóle. Potem konfrontowałam swoje pomysły z  Klee i Chagallem. Po rozmowie z Anetą wszystko było jasne i proste. Wiedziałam czego chcę, wiedziałam co mam w głowie. A potem wszystko się zamieszało. Od relacji z Wami przeszłam do relacji ze sobą. Namalowałam w samotności obraz, który kompletnie odbiegał od mojego początkowego pomysłu i prób. Zawładnął mną Rhotko. Obraz był spontaniczny, ale nie umiem powiedzieć dlaczego go namalowałam. Nie umiem też mówić o tym obrazie. Relacje  były najważniejsze w projekcie RELACJE, relacje z Wami i ze sobą.  Malowanie, sztuka była tłem, pretekstem. Tak to dzisiaj czuję.” Viola Grzelka

„Dla mnie to opowieść o relacjach. Opowieść o naszej drodze do obrazu pt. ‘Relacje’. Historie, które się dzieją w naszych obrazach – indywidualne, wspólne. Opowieść niedokończona. To ‘coś’, co zostało zrobione RAZEM. Wystawa powinna dawać temu wyraz.” Anna Stanisławska-Mischke

„Temat RELACJE wybrałam, bo jest po prostu dla mnie ważny i nośny. Bliski. W kontekście tworzenia razem z Wami dotyczył Was, moich relacji z Wami, spotykania się, budowania więzi przez malowanie, ale też przez inspirowanie się wzajemne, czy inspirowanie się innymi malarzami.” Katarzyna Bruzda-Lecyk

  • Wernisaż Akademii. Kameralnie i pięknie. Dziękuję. 🥰🙂
  • Grupka osób uwięziona w domach zgodnie z wiosenno wirusowym hasłem "zostań w domu" malowała razem w Akademii Iluminatorni, najpierw na żywo, a potem tylko on-line.

Dzieliłyśmy się nie tylko wrażliwością malarską, inspirując się znanymi artystami i odkrywając wewnętrzne światy, ale też wzajemną obecnością i wsparciem. Teraz chcemy podzielić się owocami twórczości. 

Niektóre z osób stawiały pierwsze kroki malarskie, inne podążały swoją ścieżką twórczą od jakiegoś czasu. Inspirowałyśmy się malarzami: Cezannem, Gauguinem, Vermeerem, Modiglianim.
Wielcy Mistrzowie byli inspiracją, i powstały niezwykłe, niepowtarzalne, kreatywne prace.

Podczas wernisażu zachowamy wszystkie zasady, ponieważ jest gdzie trzymać dystans 🙂. Nie zapomnijcie o maseczkach!
Zapraszamy na wino! A kto chce dowiedzieć się więcej o Iluminatorni będzie okazja :).
Wpadajcie w nasze super klimaty, na podwórko w Znajomi Znajomych,

Trzymajmy dystans, ale nie emocjonalny! ❤
Wernisaż dziś w niedzielę, 27.09.2020, godzina 17.00.
Znajomi Znajomych
ul. Wilcza 58a, Warszawa
Czekamy na Was! <3
  • Bardzo się cieszę że mogę tu być z tobą dziś Olu Ola Budzynska. To niesamowita droga, która idziesz tworząc przestrzenie dla rozwoju, ogarniania czasu i spotkań. 
Polecam wszystkim to piękne miejsce, nowe miejsce na mapie Krakowa.
Nie ma tłumów, bo goście wchodzą, wychodzą i spacerują lub siedzą i piją kawę kameralnie.
Myślę że w sumie będą tu dziś tłumy, ale rozproszone przez cały dzień. Dobre książki, dobre obrazy, planery i gadżety Pani Swojego Czasu. Piękne, estetyczne przestrzenie. Gratulacje Olu i wielka radość. 🧡🤗🌟
Za chwilę ruszam do Warszawy robić wystawę i na wernisaz Iluminatorni.
Już z radością marzę o kolejnym wernisażu Akademii Iluminatorni w tym pięknym miejscu, w Przestrzeni pełnej czasu. 🧡🎨🍷

#przestrzenpelnaczasu.
#paniswojegoczasu
#krakow
#wawrzynca
#kazimierz
#nowemiejsce
  • Z cyklu: "Niektórzy zaciekawieni pytają" 😉

Co takiego malujemy w Akademii Iluminatorni i jak 🎨💚<3.
No to ja znów odpowiadam 😉🖌️.

Na przykład przy okazji inspiracji O'Keeffe wrażliwą i odważną malarką amerykańską XX w proponuję takie tematy: 

Artystycznie: Abstrakcja w przyrodzie. Detal i płaszczyzna. Powiększenie detalu formy tworzącej kompozycję.

Świadoma kobiecość/męskość. Dojrzałość.

Dziś to przestaje być oczywiste jak się zabrać za temat "kobiecość/męskość".
Jest coś z części kobiecej i coś z męskiej w obrazach O'Keeffe. I coś uniwersalnie człowieczego. I to właśnie wszystko poruszamy podczas warsztatów.

Jak masz ochotę na więcej i chcesz nie tylko uczyć sie wrażliwości na sztukę, ale też zaglądać wgłąb siebie to zapraszam: Link w BIO

A do tego zapewniam że atmosfera podczas warsztatów on-line jest świetna i mamy w grupie żywy kontakt ze sobą. Mam jeszcze kilka miejsc.
#iluminatornia 
#akademiailuminatorni 
#online
#o'keeffe
#okeeffe 
#painting
#workshops
#warsztaty
#paint
#malujemy
  • Niektórzy zaciekawieni pytają, co takiego malujemy w Akademii Iluminatorni i jak 🎨💚🧡.
No to ja odpowiadam 😉🖌️.

Na przykład przy okazji inspiracji Baconem wybitnym i niezwykłym malarzem XX w proponuję takie tematy: 

Artystycznie: Wnikliwe spojrzenie na portret, twarz, widzenie siebie, wizerunek. Przejście od rozwiązań studyjnych do interpretacji w duchu nowej figuracji. Deformacja tworząca kompozycję.

Rozwojowo: Wewnętrzny krytyk. Wysłuchanie.

Słyszę czasem że wewnętrzna postać krytyka, który sabotuje odważne i dobre kreatywne działania trzeba wyrzucić za drzwi, ale ja uważam że on wtedy wraca drugim wejściem 😉.
Lepiej go wysłuchać i zrozumieć, a zacznie współpracować.
Obrazy Bacona to znakomita inspiracja do tego tematu 🙂. A deformacja świetnie może budować kompozycję. W obrazie i w życiu.

Jak masz ochotę na więcej i chcesz nie tylko uczyć sie wrażliwości na sztukę, ale też zaglądać wgłąb siebie to zapraszam, link jest w BIO. 🧡

A do tego zapewniam że atmosfera podczas warsztatów on-line jest świetna i mamy w grupie żywy kontakt ze sobą. Mam kilka miejsc.

Bo w Krakowie stacjonarnie już tylko jedno miejsce 🧡🌟
#akademiailuminatorni
#malujemy
#sztuka
#malarstwo
#art
#iluminatornia 
#piękno 
#rozwójosobisty 
#krakow 
#online
  • A jak jest dziś podczas Ekstra Iluminatorni z Modiglianim w ten piękny, sloneczny dzień? Oczywiście cudownie 🧡. Trudno do końca oddać atmosferę spotkania. 
Malujemy dziś okna duszy, a skupiamy się na kolorze i kompozycji. Tak to jest. 😉
A te warsztaty są zachętą do posmakowania Akademii Iluminatorni on-line. Smakują smakują. 🤗🧡💚 I zapraszam osoby które chcą delektować się sztuką do słuchania o sztuce i malowania w jednej grupie Akademii przez kilka miesięcy w weekendy.
Link w BIO

#akademiailuminatorni 
#malujemy
#art
#painting
#warsztaty
#rozwojosobisty
  • No i jak tu nie być zadowoloną po wizycie u fryzjerki? 🌞😙 To już teraz mogę zaczynać nowy semestr w Iluminatorni 🧡
@izabeladuda_ 
@trendyhairfashionkijowska 
@ilovecoffee_kawiarnia
#fryzjer
#nowagłowa
#zaczynamy
#prawiejesień
#kraków
  • Niedziela w Sobocie 😉🌞. W Spiskiej Sobocie. 
#spiskasobota
#niedziela
#odpoczywamypoTatrach
#słowacja

Inspiruj się sztuką i maluj!

Daj się zainspirować i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Iluminatorni.

Zapisując się wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności

Szanuję Twoją prywatność, Twoje dane są u mnie bezpieczne.