Projekt Uważność

Na czym polega projekt Uważność?

Od ponad pół roku realizuję w grupie kilkunastu osób w ramach prowadzonej przeze mnie Iluminatorni malarsko-społeczny projekt.

W grupie są nauczycielki, inżynierowie, lektorki, właściciele blogów, artystki, mamy dzieciom, artystki, pracownicy korporacji.

Spotykamy się z częścią grupy raz na miesiąc, żeby malować, medytować i dzielić się doświadczeniami. Kilka osób pracuje z nami na odległość, komunikujemy się przez internet.

Dlaczego uważność?

Bo doświadczam/y jak jej brakuje na co dzień. Bo jest antidotum na wielowątkowość i pęd, bo daje możliwość smakowania życia i większej świadomości.

W projekcie zauważyłam, że uważność i jej niedostatek podczas malowania łączył nas i dzielił na zmianę. Chcieliśmy być razem, ćwiczyć świadomą obecność w medytacji, malować i patrzeć co wyniknie z tego niezwykłego procesu. Nie zawsze dało się utrzymać czujną uwagę, często na wierzchu pojawiała się osobność, rozproszenie.Ale też bycie uważnymi otwierało nas na siebie nawzajem.

Powstał obraz składający się z 225 części tworzący sporą, 3 metrową kompozycję, która odzwierciedla nasze bogactwo, inność, podobieństwo, pragnienie koherentności i niemożność dopasowania.

Pomysł był taki, żeby malować kwadrat po kwadracie patrząc co się dzieje wokół, a gdy obrazy zagęszczały się względem siebie pojawiło się pytanie jak uczynić całość spójną.

Uważność w malowaniu skierowana była najpierw na samego siebie, potem na wzajemne relacje, wreszcie na grupę jako całość.

Cały proces odzwierciedla pewne dążenia i napięcia obecne w każdej grupie, składającej się małych cząstek, bardzo indywidualnych, gdzie do pewnego momentu indywidualizm dominuje, by stopniowo zamienić się w pragnienie stworzenia spójnej całości.

W całym obrazie, którego efekt finalny właśnie się wyłania (mamy jeszcze ostatnie spotkanie przed wernisażem) widać raczej mnogość cząstek, patchwork kolorów i osobności.

Gdy jednak odejdzie się na pewną odległość…Czy barwny kobierzec różnic i podobieństw może nieść nadzieję na możliwość zrozumienia się nawzajem i prawdziwego spotkania? Czy uważność prowadzi nas do otwarcia na inność i zauważenie podobieństw?Czy praktykowanie uważności mogłoby pomóc każdej społeczności?

Powstały w tym procesie prace, które tworzą artystyczną przemyślaną, lecz też „przypadkową” całość, która zostanie pokazana podczas wystawy.

Żeby zobaczyć obraz trzeba przyjść wernisaż na 18.0019 maja 2018 w Fundacji Tytano w Krakowie na ulicy Dolnych Młynów 10.

To kolejny Projekt Iluminatorni realizowany po realizacji Projektu „Relacje” – ZOBACZ.

Kim jestem?Ja sama jestem artystką po krakowskiej ASP, graficzką z wykształcenia i pasji, prowadzę od kilku lat warsztaty artystyczne w formie półrocznej szkoły, gdzie spotykają się osoby pragnące mieć kontakt z malarstwem, żeby przez sztukę odkrywać i doświadczać głębszego, bardziej sensownego, pełniejszego życia.

ZAPRASZAM

Fot.  Monika Drużkowska – FloFrames

Więcej zdjęć można zobaczyć na FB – TUTAJ

  • Gotuj i maluj! 🎨🍝 w toskańskich klimatach 
Zapisy na warsztat i wpłaty TYLKO do najbliższego PIĄTKU!!!!! ☀🍕 Z nami, czyli z Violą i Kasią. Czyli @mamucie_przysmaki i @Iluminatornia w akcji.
🔆

Nawet jeśli nigdy nie malowałaś i sporadycznie gotujesz ;) to z nami zobaczysz jakie to fantastyczne doświadczenie.
🍹
Aktywny link do zapisu w BIO. Albo na stronie internetowej Iluminatorni.
  • Kocham Toskanię, kocham Kraków, kocham malowanie w toskańskim stylu, kocham gotować toskańskie dania. A Ty? 🔆🌶🍸🍷🍹🍝 Z Violą Grzelką z @mamucie_przysmaki zapraszamy na warsztat "Gotuj i maluj". 🎨🍷🍕
Gdzie? w Krakowie! 🏰
Kiedy? 21 lipca 🌈☀
Szczegóły i zapisy: https://gotujimaluj.gr8.com/
Aktywny link w bio :)
#Toskania #iluminatorniawtoskanii #gotuje #gotujemy #gotuj #maluj #malujemy #wino #pyszne #sztukadlakazdego #mamucieprzysmaki #iluminatornia #kochamtoskanie #latowmiescie #lato #wakacje #warsztat #warsztatykulinarne #warsztatymalarskie #warsztatyartystyczne #sztuka #KRAKÓW #warsztatywkrakowie.
  • @cyprian_konstanty_norwid - here you are :). Mocny sam w sobie.  W środku lasu, w odludnym miejscu. Św. Krzysztof.
  • sztuka jest wszędzie :). W środku Roztoczanskiego Parku Narodowego taka oto ikona sw. Krzysztofa. Mocne wrazenie. #śwkrzysztof #dahon #roztoka #srodeklasu #sztukajestwszedzie #odpoczywamy
  • Słońce, rowery, Polska, Roztocze. Jest pięknie <3 #roztocze #dachon #rowery #zwierzyniec #stawyecho #odpoczywam
  • oddech wiatr przestrzeń z Portugalii :) <3 #portugalia #portugal #wiatr #ostatniespojrzenie #ocean
  • #portugalia #portugal #freetime #wakacje #odpoczywam 🙆🌶🏄🔆
  • dwa portrety: skałka i ja ;) #skałka #praia  #lagos #cudownie #pozaczasem

Inspiruj się sztuką i maluj!

Daj się zainspirować i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Iluminatorni.

Zapisując się wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności

Szanuję Twoją prywatność, Twoje dane są u mnie bezpieczne.