Projekt Uważność

Na czym polega projekt Uważność?

Od ponad pół roku realizuję w grupie kilkunastu osób w ramach prowadzonej przeze mnie Iluminatorni malarsko-społeczny projekt.

W grupie są nauczycielki, inżynierowie, lektorki, właściciele blogów, artystki, mamy dzieciom, artystki, pracownicy korporacji.

Spotykamy się z częścią grupy raz na miesiąc, żeby malować, medytować i dzielić się doświadczeniami. Kilka osób pracuje z nami na odległość, komunikujemy się przez internet.

Dlaczego uważność?

Bo doświadczam/y jak jej brakuje na co dzień. Bo jest antidotum na wielowątkowość i pęd, bo daje możliwość smakowania życia i większej świadomości.

W projekcie zauważyłam, że uważność i jej niedostatek podczas malowania łączył nas i dzielił na zmianę. Chcieliśmy być razem, ćwiczyć świadomą obecność w medytacji, malować i patrzeć co wyniknie z tego niezwykłego procesu. Nie zawsze dało się utrzymać czujną uwagę, często na wierzchu pojawiała się osobność, rozproszenie.Ale też bycie uważnymi otwierało nas na siebie nawzajem.

Powstał obraz składający się z 225 części tworzący sporą, 3 metrową kompozycję, która odzwierciedla nasze bogactwo, inność, podobieństwo, pragnienie koherentności i niemożność dopasowania.

Pomysł był taki, żeby malować kwadrat po kwadracie patrząc co się dzieje wokół, a gdy obrazy zagęszczały się względem siebie pojawiło się pytanie jak uczynić całość spójną.

Uważność w malowaniu skierowana była najpierw na samego siebie, potem na wzajemne relacje, wreszcie na grupę jako całość.

Cały proces odzwierciedla pewne dążenia i napięcia obecne w każdej grupie, składającej się małych cząstek, bardzo indywidualnych, gdzie do pewnego momentu indywidualizm dominuje, by stopniowo zamienić się w pragnienie stworzenia spójnej całości.

W całym obrazie, którego efekt finalny właśnie się wyłania (mamy jeszcze ostatnie spotkanie przed wernisażem) widać raczej mnogość cząstek, patchwork kolorów i osobności.

Gdy jednak odejdzie się na pewną odległość…Czy barwny kobierzec różnic i podobieństw może nieść nadzieję na możliwość zrozumienia się nawzajem i prawdziwego spotkania? Czy uważność prowadzi nas do otwarcia na inność i zauważenie podobieństw?Czy praktykowanie uważności mogłoby pomóc każdej społeczności?

Powstały w tym procesie prace, które tworzą artystyczną przemyślaną, lecz też „przypadkową” całość, która zostanie pokazana podczas wystawy.

Żeby zobaczyć obraz trzeba przyjść wernisaż na 18.0019 maja 2018 w Fundacji Tytano w Krakowie na ulicy Dolnych Młynów 10.

To kolejny Projekt Iluminatorni realizowany po realizacji Projektu „Relacje” – ZOBACZ.

Kim jestem?Ja sama jestem artystką po krakowskiej ASP, graficzką z wykształcenia i pasji, prowadzę od kilku lat warsztaty artystyczne w formie półrocznej szkoły, gdzie spotykają się osoby pragnące mieć kontakt z malarstwem, żeby przez sztukę odkrywać i doświadczać głębszego, bardziej sensownego, pełniejszego życia.

ZAPRASZAM

Fot.  Monika Drużkowska – FloFrames

Więcej zdjęć można zobaczyć na FB – TUTAJ

  • Tak było i tak będzie w Toskanii w maju. A dziś w Krakowie Metafizyka i Fra Angelico 🙂. Malowanie czyli pasja 🙂🎨🌱
  • Wiosna... A tymczasem w Iluminatorni w Warszawie... 🌞🎨🙂. Kto ma ochotę malować wiosną? Zapraszam na kobiecą majówkę w Toskani.
https://toskaniamaj2019.gr8.com
#toskania
#warszawa
#wiosna
#malowanie
#inspiration
#malujemy
#majowka
#toskaniadlakobiet
#archetypy
#primavera
#wenus
  • Twórczo wieczorem. Metafizyka jak u Kandinskiego. Malujemy na całego #iluminatornia #kandinsky #metafizyka #metafizykajakukandinskiego #krakow @mamu.space
  • U nas w Iluminatorni dziś tak 🧡🎨. Od czegoś trzeba zacząć, czyli segregowanie kolorów 🌱🎨😎. A w obrazach Kandinsky, czyli zacznij tydzień i wiosnę z malowaniem 🎨🌟
#kandinsky
#sztukadlakażdego
#wiosna2019
#odmienswojezyciesztuką
#metafizyka
#metafizykajakukandinskiego
#poniedzialekjestsuper
  • Wiosna z Picassem, malowaniem i emocjami. Czyli Akademia Iluminatorni w rozkwicie. Spełnienie i radość.

#akademiailuminatorni
#Picasso
#malujemy
#kraków
#radość
#emocje
#wiosna2019
#wiosna
#sztuka
#sztukadlakażdego
#odmienswojezyciesztuką
#iluminatornia
  • Poznawanie sztuki połączone z malowanien pozwala na głębsze spotkanie ze sobą i lepsze rozumienie obrazów w muzeach i galeriach sztuki.
Dziś w Akademii Iluminatorni portret emocji inspirowany kompozycjami Picassa. Wolność, wgląd, twórcza pasja.

#iluminatornia #sztukadlakazdego #sztukamnierusza #akademiailuminatorni
#sztuka #malowanie #Picasso #wiosna #wiosna2019 #art #mamuspace @mamu.space #radość #zycie #wielkasztuka #wolnosc
  • Wiosna w Iluminatorni 🧡. Picasso i jego rozwiązywanie problemów w obrazie. Akademia Iluminatorni w akcji. #picasso #akademiailuminatorni #iluminatornia #wiosna #mamuspace @mamu.space #poprostumaluj #malujemy #odwaga #mocnestrony #wieloaspektowość #radośćtworzenia #radość
  • Ostatnie chwile przed wyjściem do pociągu z Punktu Pełni w Warszawie, gdzie prowadzę Akademię Iluminatorni 🧡🎨🌱
Takim napisem przywitała nas i pożegnała Kochana Aneta Dąbrowska @aneta_zdrowy_rozwoj . I jak tu nie lubić Warszawy...?🌞😉🏙️
#punktpelni @punktpelni
#warszawa
#akademiailuminatorni
#palackultury
#pekin
#iluminatornia

Inspiruj się sztuką i maluj!

Daj się zainspirować i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Iluminatorni.

Zapisując się wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności

Szanuję Twoją prywatność, Twoje dane są u mnie bezpieczne.

 

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (7)