Wykonaj pracę inspirując się obrazem wybranego malarza. Możesz „przerobić” jego obraz na abstrakcję, korzystając z jego kolorystyki, albo podchwycić jego ekspresję lub styl malowania. Stwórz coś własnego, nie kopiuj.

Stwórz coś własnego. Wejdź w klimat i inspirację obrazem znanego mistrza. Tak pracowali wielcy artyści. Wciąż nawiązywali do poprzedników, polemizowali z nimi lub się nimi fascynowali, tworząc na tej bazie całkiem własny styl.

Proponuję, by przez pewien czas pracować z jednym ulubionym mistrzem. Najpierw oglądając jego prace tak, jak podpowiadałam w ostatnim artykule, czyli zwracając uwagę bardziej na formę niż na treść obrazu.

Teraz spróbuj zaobserwować kolor w obrazie.

Zobacz czy kolor może Ci dać odpowiedź na Twoje osobiste pytania, czy obraz może wyznaczyć Ci cel, kierunek, drogę na najbliższy czas?

k124

Kolor. Zobacz czy obraz utrzymany jest w gamie ciepłej czy chłodnej (zobacz koło barw). Czy jest to gama wąska czy szeroka.  Wąska jest wtedy, kiedy występuje najwięcej kolorów zbliżonych do siebie, szeroka, kiedy są to kolory z całego koła barw.

Zobacz states area phone code , czy kolory są utrzymane w gamie monochromatycznej, czy polichromatycznej. Monochromatyczna to gama pochodząca od jednego koloru w stronę odcieni coraz jaśniejszych i ciemniejszych. Polichromatyczna to taka, w której występują różne kolory z koła barw.

Mogą też występować kolory dopełniające – występujące w kole barw naprzeciw siebie, albo pokrewne – czyli blisko siebie w kole barw.

Obrazy w gamie monochromatycznej – wąskiej (dwa obrazy Georgesa Braque’a i jeden Stanisława Grabowskiego):

mini stanisaw grabowski martwa natura

A to obrazy w gamie polichromatycznej – szerokiej (obraz Franza Marca i Kandinkiego)

franz marc

wassily-kandinsky-murnau-kohlgruber-street-1908-merzbacher-foundation

Ćwiczenie. A teraz stwórz swoją pracę. Nie kopiuj lecz podchwyć kolorystykę wybranego obrazu.

Zobacz co stoi dla Ciebie za wyborem obrazu o wąskiej gamie koloru. Potrzeba ciszy puttygen , uspokojenia? Potrzeba zlania się z tłem, niewyróżniania?

A co stoi za kolorami szerokiej gamy barwnej? Potrzeba ekspresji, ruchu? Potrzeba wyjścia do ludzi, bycia zauważonym?

Kiedy namalujesz obraz w kolorach, które odpowiadają Twojemu nastrojowi, nadaj mu tytuł.

A potem zobacz, że ten tytuł może wyznaczać dla Ciebie drogę i cel do którego teraz w najbliższym czasie masz szansę zmierzać. Podążaj za tytułem z obrazu!


Jeśli interesują Cię połączenia między życiem a sztuką ZAPRASZAM.